Ogrodzenie tymczasowe – kiedy wymaga zgłoszenia i pozwolenia?

W Polsce, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, tymczasowe ogrodzenie budowy jest obowiązkowe. Ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa osób postronnych, które mogłyby przypadkowo znaleźć się na placu budowy, a także chroni inwestora przed kradzieżami materiałów budowlanych. Pytanie, które często pojawia się w kontekście ogrodzeń budowlanych, brzmi: „Czy ogrodzenie tymczasowe wymaga pozwolenia na budowę?” oraz „Czy trzeba zgłaszać budowę ogrodzenia?”.
Ogrodzenie tymczasowe – przepisy prawne
Budowa ogrodzeń tymczasowych wiąże się z koniecznością przestrzegania określonych przepisów zawartych w polskich ustawach i rozporządzeniach. Najważniejsze z nich to:
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane
- Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych
Zgłoszenie ogrodzenia tymczasowego – kiedy jest wymagane?
W większości przypadków, budowa ogrodzenia tymczasowego nie wymaga zgłoszenia ani pozwolenia, jednak istnieją wyjątki, które wprowadzają obowiązek zgłoszenia do odpowiednich organów. Zgłoszenie jest konieczne w następujących przypadkach:
- Wysokość ogrodzenia przekracza 2,2 m – 2,2 m to maksymalna wysokość ogrodzenia, które można postawić bez pozwolenia. W przypadku wyższych ogrodzeń konieczne jest zgłoszenie do urzędu miasta lub starostwa powiatowego.
- Ogrodzenie ma stanąć na terenie wpisanym do rejestru zabytków – w takim przypadku konieczne jest uzyskanie zgody od konserwatora zabytków.
- Ogrodzenie ma formę muru oporowego – taki typ ogrodzenia, który ma zapobiegać osuwaniu się ziemi, wymaga pozwolenia na budowę.
Gdzie i kiedy zgłosić budowę ogrodzenia tymczasowego?
Zgłoszenie budowy ogrodzenia należy złożyć co najmniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem prac. Wniosek składa się do urzędu miasta na prawach powiatu lub starostwa powiatowego, wypełniając formularz dostępny w urzędzie lub online. Zgłoszenie budowy ogrodzenia powinno zawierać:
- Zakres wykonywanych prac,
- Sposób wykonywania prac,
- Przewidywany termin rozpoczęcia prac,
- Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością,
- W wyjątkowych przypadkach, szkice projektu ogrodzenia (jeśli zażąda tego urząd).
Jeśli po 21 dniach nie otrzymasz odpowiedzi odmownej, możesz śmiało rozpocząć budowę ogrodzenia. Pamiętaj, że zgłoszenie jest ważne przez 3 lata, po czym, jeśli prace nie zostały zakończone, należy je ponownie zgłosić.
Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę ogrodzenia?
Pozwolenie na budowę ogrodzenia jest wymagane w kilku przypadkach:
- Mur oporowy – Jest to specjalna konstrukcja, używana na nierównych terenach w celu zapobiegania osuwaniu się ziemi. Budowa ogrodzenia w tej formie wymaga uzyskania pozwolenia, które jest podobne do tego, jakie uzyskuje się przy budowie domu.
- Obszary Natura 2000 – W przypadku, gdy ogrodzenie ma być postawione na obszarze chronionym, w obrębie programu ochrony przyrody Unii Europejskiej, może być konieczne przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko oraz uzyskanie pozwolenia na budowę.
- Tereny wpisane do rejestru zabytków – Ogrodzenia stawiane na terenach zabytkowych wymagają zgody konserwatora zabytków oraz pozwolenia na budowę.
Tymczasowe ogrodzenie – warunki techniczne
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, tymczasowe ogrodzenie musi spełniać określone warunki techniczne. Przede wszystkim, musi być bezpieczne, nie stwarzać zagrożenia dla ludzi, zwierząt i środowiska. Wysokość ogrodzenia tymczasowego nie powinna przekraczać 2,2 m. Dodatkowo, jeżeli ogrodzenie ma mniej niż 1,8 m, nie powinno zawierać ostrych elementów. Przed postawieniem ogrodzenia należy także zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który może określać wymagania dotyczące wysokości ogrodzenia, materiałów budowlanych, a także jego wyglądu.
Ogrodzenie bez pozwolenia – jakie konsekwencje?
Postawienie ogrodzenia tymczasowego bez zgłoszenia lub pozwolenia, gdy jest to wymagane, traktowane jest jako samowola budowlana. Kara za taką sytuację może obejmować grzywnę, opłatę legalizacyjną (2500 zł) lub nakaz rozbiórki. W przypadku, gdy ogrodzenie spełnia wszystkie warunki techniczne, może być zalegalizowane, po opłaceniu opłaty legalizacyjnej. Jeśli jednak ogrodzenie zostało zbudowane niezgodnie z przepisami, jedyną opcją będzie jego rozbiórka.
Czy ogrodzenie tymczasowe wymaga zgłoszenia?
W większości przypadków ogrodzenie tymczasowe nie wymaga zgłoszenia ani pozwolenia, jeśli nie przekracza wysokości 2,2 m, nie znajduje się na terenie zabytkowym, ani nie jest murem oporowym. W przypadku takich wyjątków, jak wyższe ogrodzenie, mur oporowy lub teren Natura 2000, konieczne będzie uzyskanie odpowiednich zgód i pozwoleń. Zawsze warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami, aby uniknąć konsekwencji związanych z samowolą budowlaną.
Skontaktuj się z nami i wybierz idealne ogrodzenie dla swojej działki.
Zadbaj o bezpieczeństwo i estetykę!
Przeczytaj nasze inne artykuły blogowe

Podesty rozładunkowe TUP – efektywność i bezpieczeństwo na budowie

Ogrodzenie tymczasowe: 5 kluczowych aspektów, które determinują jego koszt
