Skip to content

Bezpieczeństwo imprez masowych – co warto wiedzieć?

Bezpieczeństwo imprez masowych – co warto wiedzieć?

Zabezpieczenie imprezy masowej jest obowiązkiem każdego organizatora i nieistotne czy mowa tu o koncercie, rozgrywkach sportowych czy rodzinnym festynie. Na szczęście na rynku dostępne są obecnie rozwiązania, które pomagają sprostać warunkom bezpieczeństwa wymienionym w przepisach. 

Dowiedz się, jak zagwarantować odpowiednią ochronę uczestnikom, organizowanego przez Ciebie eventu. 

Czym jest impreza masowa?

Podstawowy dokument, który reguluje wszelkie kwestie związane z organizacją imprezy masowej stanowi Ustawa z 20 marca 2009 r. Zgodnie z nim impreza masowa to wydarzenie o charakterze artystycznym, rozrywkowym czy sportowym, w którym udział bierze co najmniej:

  • 300 uczestników, gdy odbywa się ono w hali sportowo-widowiskowej i dotyczy imprezy o charakterze sportowym;
  • 500 uczestników, gdy odbywa się ono w hali sportowo-widowiskowej i dotyczy eventu o charakterze artystyczno-rozrywkowym;
  • 1000 osób na otwartym terenie.

Imprezą masową nie będą natomiast wydarzenia odbywające się w teatrach, operach, filharmoniach, organizowane w szkołach i placówkach oświatowych, dotyczące współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży czy niepełnosprawnych sportowców.

Kto odpowiada za bezpieczeństwo imprez masowych

Za bezpieczeństwo imprezy masowej odpowiada przede wszystkim jej organizator, ale oprócz niego jest całe grono ludzi, którzy są w tym przypadku współodpowiedzialni. Chodzi tutaj m.in. o prezydenta miasta (burmistrza/wójta), który wydaje pozwolenie na zorganizowanie eventu czy policję i Państwową Straż Pożarną, które wydają opinie na temat zastosowanych środków, mających zapewnić bezpieczeństwo imprez sportowych czy kulturalnych.

Zagrożenia imprez masowych

Każde wydarzenie o charakterze masowym niesie za sobą pewne zagrożenia. Duża część z nich wynika tak naprawdę z niewłaściwego zachowania jej uczestników. Skuteczne zabezpieczenie imprez masowych jest więc możliwe tylko wtedy, kiedy zrozumie się, z jakimi rodzajami zagrożeń można spotkać się podczas takiego wydarzenia.

Imprezy masowe – zagrożenia, jakie niosą za sobą takie wydarzenia to przede wszystkim:

  • różnego rodzaju awarie – mogą to być awarie urządzeń czy zasilania elektrycznego;
  • pożary – wynikające najczęściej z nieodpowiedzialnego zachowania uczestników, ale mogą być również wynikiem awarii;
  • przestępstwa – jak na przykład kradzieże i oszustwa;
  • katastrofy – zawalenie się konstrukcji, znajdujących się na terenie eventu;
  • nieodpowiedzialne zachowanie uczestników wydarzenia –  bójki, rzucanie niebezpiecznymi rzeczami czy wspinanie się na ogrodzenie zabezpieczające teren imprezy;
  • akty terrorystyczne – mogą przejawiać się np. podłożeniem materiałów wybuchowych.

Zabezpieczenia imprez masowych

Jednym z podstawowych obowiązków organizatora imprezy masowej jest zadbanie o odpowiedni stan techniczny budynku czy terenu, na którym się ona odbywa i wyznaczenie dróg ewakuacyjnych. Uwagi wymagają również bariery architektoniczne. Odpowiednie zabezpieczenie i oznaczenie np. schodów pozwoli uniknąć upadku czy poślizgnięcia się. W przypadku koncertów czy imprez sportowych w grę wchodzi również zadbanie o bezpieczeństwo widowni. Najpopularniejszym rozwiązaniem, jakie można w tym celu zastosować, są przezierne ogrodzenia tymczasowe czy barierki ochronne. Doskonale poradzą one sobie zarówno z odgrodzeniem widowni od sceny, jak i z kontrolą przepływu osób na terenie eventu. 

Jeśli organizowany event jest jednorazowym wydarzeniem, można skorzystać z oferty wynajmu takiego ogrodzenia tymczasowego, natomiast w przypadku regularnie odbywających się wydarzeń o charakterze masowym bardziej opłacalną opcją będzie zakup. 

Zaplecze higieniczno-sanitarne imprez masowych

Odpowiednie zaplecze higieniczno-sanitarne imprez masowych to kolejny ważny punkt przy organizacji tego typu wydarzeń. To, ile toalet na imprezie masowej powinno się znaleźć, zależy przede wszystkim od liczby jej uczestników i ostatecznej decyzji właściwej miejscowo Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. 

Toalety przenośne, jak i całe zaplecze higieniczno-sanitarne powinno spełniać szereg wymagań, aby ostatecznie organizator mógł liczyć na pozytywną opinię Państwowego Inspektora Sanitarnego. Do wymagań tych należy zaliczyć m.in.:

  • obecność mat antypoślizgowych,
  • system wentylacji,
  • zastosowanie odpowiednich mechanizmów blokady drzwi w kabinach ustępowych.

W szczególnych przypadkach może zaistnieć konieczność zastosowania różnych dodatków jak np. dozowniki na mydła czy podajniki na papier toaletowy. 

Bezpieczeństwo jest również oceniane w kontekście podłoża i terenu, na jakim zostaną ustawione przenośne toalety. 

Bezpieczeństwo imprez masowych zapewnią produkty od TLC Rental

Skoro wiesz już, jak ważne jest i kto odpowiada za bezpieczeństwo imprezy masowej, to przed Tobą ważne zadanie – wybranie odpowiednich produktów, ale też osób, w tym służb porządkowych, które wesprą Cię w zapewnieniu odpowiedniej ochrony. 

Organizacja takiego wydarzenia to nie lada wyzwanie, dlatego warto korzystać z gotowych rozwiązań, a takie zapewni Ci TLC Rental. Korzystając z takich produktów jak ogrodzenia tymczasowe, barierki ochronne czy toalety przenośne, możesz być pewien, że odpowiednio zrealizujesz plan ochrony imprezy masowej. 

Przeczytaj nasze inne artykuły blogowe

TLC Rental

Podesty rozładunkowe TUP – efektywność i bezpieczeństwo na budowie

Podesty rozładunkowe TUP to nowoczesne wysuwnice budowlane zaprojektowane w celu zwiększenia bezpieczeństwa i usprawnienia transportu materiałów na placu budowy.
Czytaj więcej
TLC Rental

Ogrodzenie tymczasowe: 5 kluczowych aspektów, które determinują jego koszt

Rozpoczęcie budowy wiąże się nie tylko z koniecznością uzyskania niezbędnych pozwoleń, ale także z odpowiednim zabezpieczeniem obszaru prac. W tym kontekście najważniejsze jest dostosowanie się do wymagań, jakie powinno spełniać ogrodzenie tymczasowe i dokonanie kalkulacji, dotyczących ostatecznego kosztu jego postawienia.
Czytaj więcej
TLC Rental

Jak zbudować schody tymczasowe na budowie? Przewodnik krok po kroku

Schody tymczasowe to powszechne rozwiązanie stosowane na budowach, gdzie niezbędne jest przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami wznoszonych budynków. Mimo że jest to element, który po zakończonych pracach będzie przeznaczony do rozbiórki, to jednak w ich trakcie ma on do czynienia z dużym obciążeniem.
Czytaj więcej