Ogrodzenie budowlane – trwałe czy tymczasowe?
Teren wokół wznoszonej nieruchomości powinien być odpowiednio zagospodarowany i zabezpieczony. Mówią o tym przepisy Prawa budowlanego oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Za wprowadzonymi w tej kwestii regulacjami przemawia szereg korzyści – mniejsze ryzyko wypadków, ograniczony dostęp osób niepowołanych, a także zapobieganie kradzieży i aktom wandalizmu. W celu wypełnienia ustawowych obowiązków w tym zakresie można postawić trwałe lub tymczasowe ogrodzenie budowlane. Które rozwiązanie okaże się lepsze?
Wymóg ogrodzenia budowy
Wspomniane wcześniej regulacje nakładają na inwestora wiele obowiązków, między innymi dotyczących tego, jak zorganizować plac budowy. Oprócz prawidłowego rozmieszczenia maszyn, urządzeń budowlanych, dróg kołowych i pieszych, składowisk materiałów, przewodów instalacji, sieci i rurociągów, a także obiektów lub pomieszczeń socjalnych, sanitarnych czy administracyjnych kluczowe jest ogrodzenie placu budowy i wyznaczenie stref niebezpiecznych.
Obowiązek ogrodzenia placu budowy wynika z rozdziału trzeciego Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Przepisy i wymogi formalne jasno wskazują, że teren budowy lub robót należy ogrodzić lub uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym w inny sposób. Jeżeli ogrodzenie nie jest możliwe, granice placu budowy powinny być oznakowane tablicami ostrzegawczymi, a w razie potrzeby należy zapewnić stały nadzór.
Przepisy jasno określają również wysokość ogrodzenia terenu budowy, jego odległość od innych obiektów oraz ogólne warunki stawiania. Nie regulują jednak tego, jaką formę powinny mieć płoty budowlane – tymczasową czy stałą. Wybór typu ogrodzenia jest kwestią indywidualną – w dużej mierze zależy od rodzaju inwestycji, budżetu czy preferencji.
Poniżej prezentujemy oba rozwiązania. Ich krótka charakterystyka pomoże Ci zdecydować, które ogrodzenie budowlane wybrać – trwałe czy tymczasowe.
Trwałe ogrodzenie budowy
Docelowe ogrodzenie budowlane charakteryzuje się trwałym połączeniem z gruntem. Zabezpiecza działkę nie tylko na czas prowadzenia robót budowlanych, ale również po ich zakończeniu. Jest montowane na stałe, a przez to wydaje się rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, gdyż za postawienie płotu płaci się tylko raz. To tylko pozorna oszczędność. W rzeczywistości okazuje się, że dobór ogrodzenia do warunków panujących na budowie w znacznym stopniu ogranicza, a czasem nawet uniemożliwia postawienie płotu docelowego.
Na placu budowy potrzebny jest stosunkowo szeroki wjazd, który umożliwi transport materiałów i sprzętów budowlanych. Brama w stałych ogrodzeniach jest raczej wąska, przez co utrudnia prowadzenie prac budowlanych. Ponadto istnieje ryzyko jej uszkodzenia, np. wskutek spadających odłamków materiałów, odprysków czy narzędzi.
Trwałe ogrodzenie terenu budowy:
- jest montowane na stałe,
- zabezpiecza działkę również po zakończeniu prac budowlanych,
- może utrudniać prowadzenie prac budowlanych,
- wiąże się z ryzykiem uszkodzenia na skutek prowadzenia robót budowlanych,
- jest droższe od ogrodzenia tymczasowego.
Ogrodzenie tymczasowe budowy
Ogrodzenia tymczasowe to lekkie i niezwiązane z gruntem konstrukcje przenośne, które stawiane są wyłącznie na czas wykonywania robót. Zabezpieczają teren budowy przed wejściem osób niepowołanych. Chronią plac przed aktami wandalizmu i kradzieżą materiałów budowlanych. Ich zaletą jest to, że są mobilne, a co za tym idzie proste i szybkie w montażu oraz demontażu.
Tymczasowy płot budowlany pozwala też zminimalizować koszty związane z zabezpieczeniem terenu. Nie trzeba go bowiem kupować – możliwy jest wynajem ogrodzeń tymczasowych wyłącznie nas czas trwania prac budowlanych. Usługa ta jest kompleksowa – od dostarczenia na miejsce wszystkich elementów konstrukcji, przez montaż i demontaż, aż po serwis. Tymczasowe ogrodzenie budowy charakteryzuje również duża elastyczność – dzięki temu, że składa się z modułów, pozwala na szybką wymianę uszkodzonych elementów.
Ogrodzenia tymczasowe budowlane:
- są montowane wyłącznie na czas prowadzenia robót budowlanych,
- są mobilne,
- charakteryzuje je prosty i szybki montaż oraz demontaż,
- umożliwiają łatwy transport,
- spełniają wszystkie niezbędne wymogi stawiane przed tego typu konstrukcjami,
- można je wypożyczyć,
- są tańsze od stałych ogrodzeń,
- składają się z modułów, dzięki czemu uszkodzone elementy można szybko zastąpić nowymi.
Ogrodzenia przenośne mogą być pełne lub ażurowe. Sprawdź, które sprawdzi się w przypadku Twojej inwestycji.
Ogrodzenie tymczasowe pełne
Ogrodzenia panelowe z pełnymi przęsłami stawia się głównie na obszarach o dużym natężeniu ruchu. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w miastach jako solidne i trwałe zabezpieczenie terenu.
W TLC Rental oferujemy:
- ogrodzenia budowlane SMART, wykonane z blachy trapezowej i wykazujące dużą odporność na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Panele te występują w dwóch wersjach: SMART oraz SMART LIGHT, dając możliwość wyboru optymalnego rozwiązania;
Ogrodzenie tymczasowe ażurowe
Ogrodzenia tymczasowe budowy w formie ażurowej, a więc przeziernej, stawia się wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zapewnienia dobrej widoczności dla ruchu drogowego. Znajdują zastosowanie na placach budów, drogach, terenach przemysłowych, a także imprezach masowych i wydarzeniach plenerowych. Ażurowe panele mobilne to najczęściej wybierane ogrodzenie tymczasowe na rynku. Wyróżnia je bardzo lekka konstrukcja, łatwy montaż i demontaż, a także duża trwałość i wytrzymałość.
W TLC Rental oferujemy:
- ogrodzenia ażurowe MOBILT – przezierne panele zbudowane ze stalowej ramy wypełnionej siatką z drutów zgrzewanych. Stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnej siatki budowlanej, zapewniając większą stabilność i zdecydowanie lepszą ochronę. Panele ażurowe MOBILT występują w wielu wariantach, dzięki czemu można je łatwo dostosować do różnych warunków środowiska budowlanego.
Ogrodzenie budowlane – tymczasowe czy stałe?
Trwałe ogrodzenia na budowę wybierają ci, którym zależy na inwestycji w docelowy płot od samego początku – zamontowany na stałe, dobry jakościowo, estetyczny i dopasowany stylem do nieruchomości. Takie rozwiązanie sprawdza się również, kiedy chcemy od razu wyznaczyć teren działki. Budowa ogrodzenia stałego niesie jednak ze sobą znacznie wyższe koszty i – co gorsza – ryzyko uszkodzenia lub zniszczenia w wyniku przeprowadzanych prac budowlanych.
Na placach budów zdecydowanie lepiej sprawdzają się ogrodzenia przenośne – nie tylko ze względu na dużą oszczędność, ale przede wszystkim z uwagi na panujące tam warunki, które niejako wymuszają zastosowanie tymczasowych rozwiązań. W przypadku ewentualnego uszkodzenia panelu wystarczy wymienić go na inny. Nie ma zatem konieczności rozbiórki całego odcinka ogrodzenia. Montaż paneli mobilnych jest szybki i prosty. Przęsła są lekkie, a co za tym idzie łatwe w transporcie. Można je dowolnie konfigurować i szybko przenieść w inne miejsce po zakończeniu prac.
Jeżeli teren jest duży, tymczasowe ogrodzenie można zastosować jedynie w miejscu budowy. Alternatywnym rozwiązaniem może być postawienie ogrodzenia częściowo tymczasowego (od frontu i w obszarze dostaw), a częściowo docelowego (po bokach i na tyłach budowy, żeby zminimalizować ryzyko jego uszkodzenia).
Tymczasowe ogrodzenia na budowę – sprzedaż i wynajem w TLC Rental
Ogrodzenie na czas budowy to jeden z najważniejszych elementów zapewniających bezpieczeństwo. Jeżeli w najbliższym czasie planujesz inwestycję budowlaną, pamiętaj, że powinieneś o nie zadbać jeszcze przed rozpoczęciem robót. Postaw na dedykowane rozwiązania od TLC Rental – nasi specjaliści pomogą Ci w wyborze najlepszego ogrodzenia tymczasowego na budowę.
Przenośne panele pełne i ażurowe dostępne są w opcji sprzedaży oraz wynajmu. Zapraszamy do odwiedzin naszego sklepu internetowego lub do kontaktu z naszym przedstawicielem handlowym.