Jak zrobić ogrodzenie tymczasowe? Instrukcja krok po kroku
Zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane tymczasowe ogrodzenie placu budowy jest obowiązkowe i oprócz kilku wyjątków jego postawienie nie wymaga otrzymania pozwolenia na budowę czy zgłoszenia do odpowiednich instytucji, czyli urzędu miasta na prawach powiatu lub starosty powiatowego. To oznacza, że możesz zabrać się za jego postawienie. Jak wykonać ogrodzenie tymczasowe i z jakich materiałów, żeby cały proces przebiegł szybko i sprawnie, a samo ogrodzenie spełniało wszelkie niezbędne warunki techniczne? Poniżej znajdziesz garść przydatnych informacji.
Ogrodzenie na czas budowy a przepisy
Ogrodzenie budowlane tymczasowe w przeciwieństwie do docelowego jest wymogiem stawianym przez przepisy. Ma zapobiegać wypadkom przede wszystkim z udziałem osób postronnych czy zwierząt, które mogłyby wtargnąć na plac budowy. Jest to również skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżami, składowanych na terenie budowy materiałów, które nie należą do rzadkości. Przepisy mówią również o tym, że jeśli wysokość ogrodzenia placu budowy nie przekracza 2,2 m, to nie wymaga zgłoszenia ani pozwolenia. Minimalna wysokość wynosi 1,5 m. Tymczasowe ogrodzenie placu budowy nie musi przebiegać wzdłuż całej działki. Jeżeli ta jest pokaźna, to można ograniczyć się do postawienia ogrodzenia tylko i wyłącznie dookoła miejsca, w którym przeprowadzane są prace, przy czym należy pamiętać, że jeśli istnieje ryzyko spadania materiałów budowlanych lub innych ciężkich przedmiotów, to ogrodzenie powinno stanąć co najmniej w odległości 1/10 stawianego budynku.
Tymczasowe ogrodzenie działki – od czego zacząć?
Ogrodzenie działki budowlanej należy rozpocząć od wytyczenia jej granic. Do tego niezbędny jest geodeta, który wyznaczy słupki graniczne, według których inwestor powinien wykonać ogrodzenie. Jeżeli działka jest niewielka, a tym samym tymczasowy płot będzie przebiegał na jej granicy, to sprawa jest prosta. Jeśli jednak działka to spory teren, a inwestor planuje zabezpieczenie tylko jego części – tej, na której odbywają się prace, to musi pamiętać o uwzględnieniu kilku aspektów. Przede wszystkim musi zachować wspomnianą odległość od stawianego budynku, gdy istnieje ryzyko spadania ciężkich przedmiotów – odległość ta powinna wynosić 1/10 stawianego budynku. Ponadto składowane na placu materiały budowlane powinny znaleźć się od ogrodzenia w odległości co najmniej 0,75 m. Granice powinny zatem zostać wytyczone w taki sposób, który zapewni zachowanie określonych odległości i pomieści na terenie wszelkie niezbędne sprzęty i materiały.
Tymczasowe ogrodzenie wokół domu – wybór materiałów
Zanim dowiesz się, jak zrobić ogrodzenie działki, warto zastanowić się nad tym, czym ogrodzić plac budowy. Do najkorzystniejszych rozwiązań – ekonomicznych, szybkich do postawienia – należą m.in.:
- ogrodzenia przenośne OSB,
- ogrodzenia budowlane pełne,
- panele ogrodzeniowe ażurowe.
Poznaj je bliżej, oddając się lekturze naszego artykułu: Czym ogrodzić plac budowy?
Ogrodzenie budowy – jak wykonać?
To, jak zrobić ogrodzenie będzie w dużej mierze zależało od tego, jaki jego rodzaj zostanie wybrany. Innego posadowienia będzie wymagał system ogrodzeniowy OSB, a innego ażurowe lub pełne ogrodzenia budowy. Na przykładzie ogrodzenia SMART, dostępnego w ofercie TLC Rental wyjaśnimy, jak krok po kroku zrobić ogrodzenie tymczasowe na czas budowy.
Jak zrobić ogrodzenie tymczasowe pełne? Instrukcja krok po kroku
Przed rozpoczęciem stawiania ogrodzenia działki należy wyrównać podłoże oraz sprawdzić, czy nie brakuje żadnych elementów montażowych. Kiedy już podłoże jest przygotowane i ustabilizowane, można rozpocząć budowanie ogrodzenia.
Jak zbudować ogrodzenie tymczasowe pełne?
- Krok 1. Pierwszą czynnością jest ustawienie stóp ogrodzeniowych, na których zostaną osadzone panele. Odległość pomiędzy nimi powinna zatem wynosić 2870 mm, czyli tyle, ile długość pojedynczego panelu. Stopy ogrodzeniowe powinny być ustawione zawsze w kierunku poprzecznym do kierunku, w którym przebiega ogrodzenie.
- Krok 2. Po odpowiednim rozstawieniu stóp należy przytwierdzić je do gruntu. Robi się to za pomocą szpilek systemowych.
- Krok 3. Dłuższy koniec panelu ogrodzeniowego należy zamontować w stopie.
- Krok 4. Po osadzeniu paneli należy je połączyć przy pomocy klamry montażowej. Umieść ją na wysokości ⅔ ogrodzenia, a pomiędzy jej blaszanymi elementami zamontuj górną część podpory, dzięki której ogrodzenie tymczasowe będzie stabilniejsze.
- Krok 5. Podpory na dole zakończone są specjalną blaszaną podstawą, przez którą należy przełożyć kotwę. Zrób to jednak dopiero wtedy, kiedy jesteś pewien, że panele ogrodzeniowe są odpowiednie wypoziomowane. Kotwę wbij w grunt tak, by wzmocnić stabilność konstrukcji.
- Krok 6. Upewnij się, że Twoje tymczasowe ogrodzenie budowy jest stabilne. Jeśli nie masz żadnych zastrzeżeń, to możesz uznać, że jest ono gotowe.
Tymczasowe ogrodzenie – jak zrobić bramę?
Aby ciężkie maszyny budowlane miały możliwość wjazdu na teren budowy, a pracujące tam osoby mogły swobodnie wchodzić i wychodzić, niezbędne jest zamontowanie bramy, którą po ukończonych pracach można zamknąć i odpowiednio zabezpieczyć. Podobnie jak montaż całej konstrukcji, tak i budowa bramy jest wyjątkowo prosta. Do jej stworzenia wykorzystuje się te same panele, co do stworzenia całego ogrodzenia i w pierwszych krokach postępuje się tak samo, dostawiając je do stworzonej już konstrukcji i osadzając na stopach ogrodzeniowych. Aby bramę można było w łatwy sposób otwierać i zamykać, na jej jednym wolnym końcu należy zamontować koło jezdne. Po odpowiednim ustawieniu jego wysokości należy solidnie je przymocować, dokręcając specjalne nakrętki. Teraz wystarczy już sprawdzić, czy bramę można swobodnie otwierać i zamykać i korzystać z niej.
Ogrodzenie działki przed budową – o czym jeszcze pamiętać przy jego stawianiu?
To, czym ogrodzić działkę budowlaną powinno być podyktowane oczekiwaniami inwestora. Każde ze wspomnianych rozwiązań sprawdzi się doskonale, jednak jedne z nich stanowią ochronę przed wzrokiem przypadkowych przechodniów i ograniczą rozprzestrzenianie się pyłu i kurzu (panele pełne), inne z kolei będą tańszym rozwiązaniem, ale eksponującym to, co znajduje się i dzieje na budowie (panele ażurowe), a jeszcze kolejne zagwarantują zarówno niską cenę, jak i pełną ochronę, ale z kolei są bardziej wymagające, jeśli chodzi o ich montaż (ogrodzenia przenośne OSB). Wybierając tymczasowe rozwiązania, każdy inwestor kieruje się ceną – wiadomo jest, że tam, gdzie pojawia się ciężki sprzęt, nieuniknione są zniszczenia. Inaczej też do wyboru ogrodzenia tymczasowego podejdzie osoba, która buduje pojedynczy dom jednorodzinny, a inaczej inwestor, który robi to regularnie i który ogrodzenie tymczasowe budowy wykorzysta przy kolejnych inwestycjach. Dobrze jest również, gdy ogrodzenie terenu budowy jest proste do zmodyfikowania – podczas prac budowlanych często bowiem pojawia się potrzeba poszerzenia wjazdu czy innych drobnych zmian. Im zmiany takie będą tańsze i łatwiejsze do przeprowadzenia, tym lepiej dla inwestora. Ponadto ogrodzenie na budowę wcale nie musi być Twoją własnością. Śmiało możesz zdecydować się na skorzystanie z usług wynajmu jednej z firm, która ma w swojej ofercie ogrodzenia tymczasowe budowy. W parze z wynajmem często idzie również możliwość złożenia zamówienia obejmującego również jego dostawę i montaż.
Jak zrobić ogrodzenie tymczasowe i czy warto robić to samodzielnie?
Wiesz już, jak zrobić ogrodzenie tymczasowe. Teraz pozostaje już tylko ustalenie, czy warto zrobić to samodzielnie, czy może lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom. Ostateczna decyzja jest zawsze sprawą indywidualną i rozpatrywana jest z uwzględnieniem kilku aspektów, jak ostateczne koszty, czas, jakim się dysponuje, rodzaj inwestycji itp. Decydując się jednak na samodzielny montaż, warto wybrać rozwiązania, które to ułatwią, nie zapominając przy okazji o tym, że powinny one przede wszystkim spełniać wszelkie warunki techniczne, gwarantujące bezpieczeństwo.