Ogrodzenie budowy – przepisy i wymogi formalne
Uniemożliwienie wstępu na plac budowy osobom nieupoważnionym jest jednym z głównych obowiązków kierownika robót. Ogrodzenie to najprostszy i jednocześnie najskuteczniejszy sposób zabezpieczenia terenu przed wypadkami, kradzieżami i aktami wandalizmu. Obowiązujące dawniej przepisy komplikowały nieco proces stawiania ogrodzenia tymczasowego. Dzięki nowelizacji Prawa Budowlanego plac budowy można dziś ogrodzić szybciej, w dodatku bez zbędnych formalności. Przedstawiamy najważniejsze przepisy i wymagania dotyczące ogrodzenia budowy.
Ogrodzenie terenu budowy – przepisy
Kwestie dotyczące ogrodzenia placu budowy regulują następujące dokumenty:
- Ustawa Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (wraz z obowiązującą obecnie nowelizacją);
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.
- Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Zawarte w nich przepisy precyzują najważniejsze aspekty związane ze stawianiem ogrodzenia na placu budowy:
- czy ogrodzenie budowy jest obowiązkowe?
- czy budowa ogrodzenia wymaga zgłoszenia i pozwolenia?
- jaka może być minimalna wysokość ogrodzenia terenu budowy?
- jaka jest dopuszczalna wysokość ogrodzenia bez pozwolenia?
- w jaki sposób odgradzać strefy niebezpieczne?
- jakie powinno być ogrodzenie placu budowy?
Na wszystkie te pytania odpowiemy w dalszej części tekstu.
Czy ogrodzenie na budowie jest konieczne?
O tym, czy ogrodzenie terenu budowy jest obowiązkowe, pisaliśmy szerzej w poprzednim artykule na naszym blogu. Tu przypomnimy tylko, że konieczność zabezpieczenia placu budowy, m.in. poprzez odpowiednie ogrodzenie tymczasowe, wynika ze wspomnianego wcześniej Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku. W paragrafie 9. znajduje się informacja o tym, że teren budowy należy ogrodzić lub w inny sposób uniemożliwić do niego dostęp osobom nieupoważnionym. Jeżeli ogrodzenie placu budowy nie jest możliwe, należy oznakować jego granice za pomocą tablic ostrzegawczych, a w razie potrzeby zapewnić stały nadzór.
Czy potrzebne jest pozwolenie na ogrodzenie?
Zgodnie z polskim prawem budowlanym ogrodzenie bez pozwolenia jest możliwe tylko wtedy, gdy jego wysokość nie przekracza 2,2 metra.
Zgłoszenie ogrodzenia – kiedy jest konieczne?
Jeżeli wysokość ogrodzenia ma przekraczać wspomniane wcześniej 2,2 metra, należy to zgłosić właściwemu organowi. W takiej sytuacji budowa ogrodzenia może rozpocząć się dopiero po upływie 3 tygodni od momentu zgłoszenia, jeżeli urząd nie wyrazi sprzeciwu. Warto wspomnieć, że urząd może, ale nie musi wystosować zaświadczenia o braku sprzeciwu. Jeżeli to zrobi, stawianie ogrodzenia można rozpocząć wcześniej, jeżeli nie – trzeba odczekać 21 dni (wówczas brak sprzeciwu wyrażany jest na zasadzie tzw. milczącej zgody).
Sprzeciw wobec stawianego ogrodzenia może wynikać z towarzyszącego temu ryzyka naruszenia ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub innych przepisów, np. techniczno-budowlanych czy Ustawy o drogach publicznych. Pozwolenie na budowę jest ważne przez okres 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu. Po upływie tego czasu konieczne jest nowe zgłoszenie. Tymczasowe ogrodzenia budowlane, mające na celu zabezpieczenie placu budowy na czas wykonywania robót, nie wymagają zgłoszenia.
Wysokość ogrodzenia – przepisy
Wysokość ogrodzenia placu budowy powinna wynosić przynajmniej 1,5 metra – również regulują to przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku. W przypadku prowadzenia wykopów głębszych niż 1 metr wysokość ogrodzenia powinna wynosić co najmniej 1,1 metra.
Ogrodzenie tymczasowe – przepisy dotyczące stref niebezpiecznych
Strefy na budowie, które wymagają odgrodzenia, a co za tym idzie zabezpieczenia przed dostępem osób postronnych:
- roboty ziemne wykonywane w pobliżu sieci elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, ciepłowniczych i telekomunikacyjnych – wymagają określenia bezpiecznej odległości i sposobu wykonywania prac. Miejsca robót powinny być ogrodzone i oznakowane napisami ostrzegawczymi. Jeżeli teren nie może być ogrodzony, wykonawca powinien zapewnić stały nadzór;
- roboty rozbiórkowe – teren, na którym prowadzone są prace związane z rozbiórką obiektu budowlanego, również wymagają ogrodzenia i oznakowania tablicami ostrzegawczymi;
- roboty impregnacyjne – wymagają zaopatrzenia w odpowiedni sprzęt gaśniczy, ogrodzenia oraz oznakowania za pomocą tablic ostrzegawczych;
- montaż i demontaż rusztowań – przed tego typu pracami należy wyznaczyć i ogrodzić strefę niebezpieczną;
- obróbka kamieni – musi być wykonywana w ogrodzonym miejscu, bez dostępu osób niepożądanych;
- roboty budowlane wymagające użycia materiałów wybuchowych – wymagają ogrodzenia i ścisłej kontroli osób oraz pojazdów przebywających na placu budowy; dodatkowo na ogrodzeniu należy umieścić tablice ostrzegawcze;
- roboty zbrojarskie i betoniarskie – wymagają ogrodzenia i zabezpieczenia pracowników.
Ogrodzenie tymczasowe budowy – jakie powinno być?
Oprócz poruszonych wyżej kwestii, na uwadze trzeba mieć także sposób wykonania ogrodzenia. Plac budowy to miejsce szczególnie narażone na wypadki i kradzieże. Ogrodzenie powinno być na tyle stabilne i bezpieczne, aby nie zagrażać zdrowiu i życiu ludzi, a jednocześnie uniemożliwić wstęp osobom postronnym. Należy zadbać również o to, aby furtki dla pieszych i wykonane oddzielnie bramy dla pojazdów drogowych oraz szynowych otwierały się do wewnątrz, miały trwałe zamknięcie i nie zamykały się samoczynnie.
Na placach budów zastosowanie znajdują przede wszystkim ogrodzenia tymczasowe – pełne lub ażurowe. Te pierwsze stawia się głównie w miastach, na obszarach o dużym natężeniu ruchu. Ogrodzenia ażurowe z kolei znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie można ograniczać widoczności dla ruchu drogowego.
Pełne ogrodzenia budowlane
Ogrodzenia pełne ograniczają dostęp osób nieuprawnionych i niwelują uciążliwe dla otoczenia skutki prowadzenia prac budowlanych. Chronią przed pyłem, kurzem i hałasem. Wykonane z wysokiej jakości blachy trapezowej, wykazują dużą odporność na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Skutecznie zabezpieczają teren budowy przed wypadkami i kradzieżą. Ogrodzenia budowlane typu SMART to jeden z najpopularniejszych systemów pełnych ogrodzeń stalowych – są powszechnie stosowane na placach budów, w miejscach prowadzenia robót budowlanych i wszędzie tam, gdzie panele ogrodzeniowe narażone są na uderzenia lub przewrócenie.
Alternatywą dla ogrodzeń pełnych wykonanych z blachy trapezowej mogą być mobilne panele OSB, montowane do ocynkowanych i osadzonych w gruncie słupów lub na istniejącej konstrukcji nośnej. Nieprzezierne panele ogrodzeniowe w tym systemie mają formę wytrzymałych płyt. Oprócz funkcji zabezpieczającej teren budowy, stanowią również atrakcyjną przestrzeń reklamową, gdyż pozwalają na umieszczenie plakatów promujących inwestycję.
Ażurowe ogrodzenia budowlane
Tymczasowe ogrodzenia ażurowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest wydzielenie przestrzeni zamkniętych lub wyznaczenie ciągów komunikacyjnych. Wyróżnia je lekka konstrukcja, a co za tym idzie duża mobilność, a także łatwość i szybkość montażu. Ogrodzenie ażurowe to idealna alternatywa dla stosowanej dawniej siatki budowlanej – jest stabilniejsze i zapewnia lepszą ochronę. Sprawdza się w miejscach, gdzie niemożliwa lub niewskazana jest ingerencja w grunt.
Podstawowym elementem ogrodzenia ażurowego w systemie MOBILT jest przezierny panel zbudowany ze stalowej ramy wypełnionej siatką z drutów zgrzewanych. Do wyboru są przęsła w wersji podstawowej i wzmocnionej, a także panele, w których główną część ramy wykonano z rury giętej – wszystko w zależności od miejsca zastosowania i poziomu intensywności użytkowania ogrodzenia.
Szukasz solidnych i sprawdzonych systemów ogrodzeniowych do zabezpieczenia placu budowy? W TLC Rental prowadzimy sprzedaż i wynajem ogrodzeń tymczasowych. Dzięki rozbudowanej sieci dystrybucji obsługujemy całą Polskę. Skontaktuj się z nami i zamów ogrodzenia budowlane w Twoim regionie.